Komornik

Porady prawne przy zwalczaniu piractwa treści w internecie

Porady prawne przy zwalczaniu piractwa treści w internecie

Odkąd powstał internet, zawsze pojawiał się problem związany z chronieniem treści na swojej stronie oraz egzekwowanie ich usunięcia albo płacenia tantiem za ich korzystanie. Jeśli jest to spory serwis, nie będzie on ryzykował łamania praw autorskich, a nawet jeśli to zrobi, to będzie łatwe ich wyegzekwowanie. Jednak takie serwisy jak MegaUpload albo torrenty nie ułatwiają chronienia swoich dzieł. Te porady prawne mogą pomóc niedoświadczonym blogerom oraz muzykom-amatorom przed chronieniem się swoimi dziełami.
Przepisy prawne autorstwa dzieła

Trzeba wiedzieć, że pierwotnie prawo autorskie nie istniało w wersji skodyfikowanej. Owszem, każdy podświadomie wiedział, że nie należy odmawiać autorstwa danemu twórcy, lecz raczej nie przejmowano się reprodukowaniem jego dzieł na swoją korzyść. Szczególnie dotyczyło to pieśni, które były wykonywane na dworach przez bardów.

Dopiero wprowadzenie masowo produkowanych książek dzięki czcionce Gutenberga pozwoliło na narodzenie się praw autorskich. Ponieważ księgarnie i drukarnie zaczęły czerpać korzyści z wydawania dzieła na wyłączność, ochrona treści miała zabezpieczyć ich przed nielegalnym zyskiem konkurencji.

W naszym kraju prawo autorskie ustala ustawa z Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83. Porady prawne tam zawarte były zgodne z prawem międzynarodowym, dzięki czemu własność majątkowa artysty była chroniona nawet za granicą. Pozwalało to mu spokojnie żyć bez potrzeby szukania mecenasa jego dzieł.
Zwalczanie piractwa w internecie

Jak jednak ma to się do piractwa w internecie? Porady prawne działające z ustawy o prawie autorskim określają, że za utwór uważa się dowolny wytwór pracy umysłowej człowieka. Może to być zatem fotografia, artykuł albo kod strony. Skopiowanie go bez zezwolenia albo odwzorowanie jest uważane za plagiat, przez co można dociekać swoich praw.

Jeśli padliśmy ofiarą zawłaszczenia naszego utworu przez obcą osobę i czerpania z tego korzyści majątkowych, powinniśmy:

Wezwać plagiatora do usunięcia naszego utworu ze swojej strony internetowej,
W razie utrudnień odwołać się do administratora serwera,
W ostateczności zasięgnąć porady prawnej w organizacji zwalczającej plagiaty oraz dbającej o prawa autorskie.

Zazwyczaj poinformowanie administratora o złamaniu prawa pozwala na pozytywne zakończenie sprawy.

Previous article
Pozew rozwodowy – trwałość rozpadu, cofnięcie pozwu, koszta postępowania
Next article
Porady prawne online – jak skorzystać z nich bezpiecznie
About the author