Komornik

Pozew rozwodowy – trwałość rozpadu, cofnięcie pozwu, koszta postępowania

separacaj inna 1)

Zgodnie z orzecznictwem sądów III RP, sąd nie ma obowiązku orzekania rozwodu, jeżeli główna przesłanka rozwodu czyli trwały i zupełny rozpad pożycia nie zostanie spełniona. Zdrada, pijaństwo czy nadużywanie narkotyków to nie jest główny powód rozwodu. Główną przesłanką jest trwałość i zupełny rozpad pożycia.
Trwałość rozpadu

W trakcie rozprawy rozwodowej, podczas badania tzw. trwałości rozkładu pożycia, sąd musi brać pod uwagę upływ czasu, jaki upłynął od momentu, w którym – uwaga – pojawiły się problemy małżeńskie! Ważnym też będzie określenie stałości decyzji małżonków w kwestii rozwodu. Tak więc sama zdrada nie jest powodem do rozwiązania małżeństwa gdyż, pomimo niej małżonkowie mogą przecież stwierdzić że dalej chcą ze sobą być. Romans czy zdrada musi się wiązać z rozpadem więzi duchowych i fizycznych pomiędzy małżonkami. Z kolei jeżeli małżonek który zdradził, dalej chce ratować małżeństwo natomiast małżonek zdradzany nie czuje już bliskości psychicznej i fizycznej do niego jest to wystarczająca przesłanka, gdyż nie jest wymagane utracenie więzi obustronne.
Mediacja

Zgodnie z prawem do obowiązku sądu należ skierowanie małżonków do mediacji, o ile jest jeszcze widoczna szansa na naprawę ich małżeństwa. Obecnie nie ma już obowiązkowego tzw. posiedzenia pojednawczego jednak należy się liczyć z tym, że w trakcie rozprawy sąd będzie nakłaniał małżonków do pojednania.
Cofnięcie pozwu

Jeżeli jednak w po złożeniu pozwu, co czasami się zdarza, małżonkowie zaczną odzyskiwać więź, możliwe jest cofnięcie pozwu rozwodowego. Sędzia m.in. Z tego powodu przed postępowanie rozwodowym wyznacza spotkanie pojednawcze dla małżonków. Co do cofnięcia pozwu natomiast, mają zastosowanie ogólne przepisy kodeksu postępowania cywilnego, mówiące, iż pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy.
Koszta postępowania

Zgodnie z treścią art. 26 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych od pozwu o rozwód, sąd pobiera opłatę w wysokości 600 zł. Jeżeli we wniosku wniesiono o podział majątku wówczas opłata dodatkowa wynosi 1000 zł, gdy wniosek zawarty jest w pozwie i jest on zgodny z obydwoma stronami postępowania wówczas oplata wynosi 300zł. Co istotne opłat za zasądzone na rzecz dziecka alimenty nie pobiera się, gdyż jest to część składowa podstawowego orzeczenia rozwodowego gdy w małżeństwie były dzieci. Podobnie sprawa się ma z orzekaniem o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania. Ustalenie władzy rodzicielskiej tak jak sposób korzystania z mieszkania czy alimenty jest składkową częścią pozwu rozwodowego i ono również nie wymaga opłat.

Previous article
Wykrywanie podsłuchu i wykrywacze podsłuchów do walki z inwigilacją
Next article
Porady prawne przy zwalczaniu piractwa treści w internecie
About the author